Cluster2003: Call for Participation (Preliminary)

Cho Li Wang clwang at csis.hku.hk
Sun Oct 5 21:59:34 EDT 2003


----------------------------------------------------------------------

                         CALL FOR PARTICIPATION
 
       2003 IEEE International Conference on Cluster Computing
                         1 - 4 December 2003
                   Sheraton Hong Kong Hotel & Towers,
                   Tsim Sha Tsui, Kowloon, Hong Kong
                URL: http://www.csis.hku.hk/cluster2003/

                            Cosponsored by
                        IEEE Computer Society
          IEEE Computer Society Task Force on Cluster Computing
                IEEE Hong Kong Section Computer Chapter
                     The University of Hong Kong

                         Industrial Sponsors : 
                      Hewlett-Packard, Microsoft, 
                IBM, Extreme Networks, Sun Microsystems, 
                      Intel, Dawning, and Dell.
-----------------------------------------------------------------------

Dear Friends,

You are cordially invited to participate the annual international
cluster computing conference to be held on Dec. 1-4, 2003 in Hong Kong,
the most dynamic city in the Orient. The Cluster series of conferences
is one of the flagship events sponsored by the IEEE Task Force on
Cluster Computing (TFCC) since its inception in 1999. The competition
among refereed papers was particularly strong this year, with 48 papers
being selected as full papers from the 164 papers that were submitted,
for a 29% acceptance rate. An additional 19 papers were selected for
poster presentation. Besides the technical paper presentation, there
will be three keynotes, four tutorials, one panel, a Grid live demo
session, and a number of invited talks and exhibits to be arranged
during the conference period. A preliminary program schedule is attached
below. Please share this Call for Participation information with your
colleagues working in the area of cluster computing. For registration,
please visit our registration web page at:

     http://www.csis.hku.hk/cluster2003/registration.htm
  (The deadline for advance registration is October 22, 2003.)

TCPP Awards will be granted to students members, and will partially 
cover the registration and travel cost to attend the conference.
See : http://www.caip.rutgers.edu/~parashar/TCPP/TCPP-Awards.htm

We look forward meeting you in Hong Kong!


Cho-Li Wang and Daniel Katz
Cluster2003, Program Co-chairs

------------------------------------------------------------------
*****************************************
Cluster 2003 Preliminary Program Schedule
*****************************************

Monday, December 1
------------------ 

8:00-5:00 - Conference/Tutorial Registration
8:30-12:00:  Morning Tutorials
 
Designing Next Generation Clusters with Infiniband: Opportunities 
and Challenges 
    D. Panda (Ohio State University)

Using MPI-2: Advanced Features of the Message Passing Interface 
    W. Gropp, E. Lusk, R. Ross, R. Thakur (Argonne National Lab.)

12:00-1:30 - Lunch 
1:30-5:00 : Afternoon Tutorials
 
The Gridbus Toolkit for Grid and Utility Computing 
    R. Buyya (University of Melbourne)

Building and Managing Clusters with NPACI Rocks 
    G. Bruno, M. Katz, P. Papadopoulos, F. Sacerdoti, 
    NPACI Rocks group at San Diego Supercomputer Center), 
    L. Liew, N. Ninaba (Singapore Computing Systems)

************************
Tuesday, December 2
************************ 

7:00-5:00 Conference Registration 
9:00-9:15 Welcome and Opening Remarks 
9:15-10:15 Keynote 1 (TBA)
10:45-12:15 : Session 1A, 1B, 1C

Session 1A (Room A) : Scheduling I 

Dynamic Scheduling of Parallel Real-time Jobs by Modelling Spare 
Capabilities in Heterogeneous Clusters
   Ligang He, Stephen A. Jarvis, Graham R. Nudd, Daniel P. Spooner 
   (University of Warwick, UK)

Parallel Job Scheduling on Multi-Cluster Computing Systems
  Jemal Abawajy and S. P. Dandamudi (Carleton University, Canada)

Interstitial Computing: Utilizing Spare Cycles on Supercomputers
   Stephen Kleban and Scott Clearwater 
   (Sandia National Laboratories, USA)

Session 1B (Room B) : Applications 

A Cluster-Based Solution for High Performance Hmmpfam Using EARTH 
Execution Model
   Weirong Zhu, Yanwei Niu, Jizhu Lu, Chuan Shen, Guang R. Gao
   (University of Delaware, USA)

Computing Large-scale Alignments on a Multi-cluster
   Chunxi Chen and Bertil Schmidt 
   (Nanyang Technological University, Singapore)

Auto-CFD: Efficiently Parallelizing CFD Applications on Clusters 
   Li Xiao (Michigan State University, USA),  
   Xiaodong Zhang (College of WIlliam and Mary, NSF, USA), 
   Zhengqian Kuang, Baiming Feng, Jichang Kang 
   (Northwestern Polytechnic University, China)

Session 1C (Room C)  :  Performance Analysis 

Performance Analysis of a Large-Scale Cosmology Application on 
Three Cluster Systems
  Zhiling Lan and Prathibha Deshikachar 
  (Illinois Institute of Technology, USA)

A Performance Monitor based on Virtual Global Time for Clusters of PCs
   Michela Taufer (UC San Diego, USA), Thomas M. Stricker 
   (ETH Zurich, Switzerland)

A Distributed Performance Analysis Architecture for Clusters
   Holger Brunst, Wolfgang E. Nagel (Dresden University of Technology, 
   Germany), Allen D. Malony (University of Oregon, USA)

12:15-2:00 Lunch 
2:00-3:30 : Session 2A, 2B, 2C

Session 2A (Room A) : Scheduling II 

Coordinated Co-scheduling in time-sharing Clusters through a Generic
Framework
   Saurabh Agarwal (IBM India Research Labs, India), Gyu Sang Choi, 
   Chita R. Das (Pennsylvania State University, USA), Andy B. Yoo 
   (Lawrence Livermore National Laboratory, USA), Shailabh Nagar 
   (IBM T.J. Watson Research Center, USA)

A Robust Scheduling Strategy for Moldable Jobs
  Sudha Srinivasan, Savitha Krishnamoorthy, P. Sadayappan 
  (Ohio State University, USA)

Towards Load Balancing Support for I/O-Intensive Parallel Jobs in a 
Cluster of Workstations
   Xiao Qin, Hong Jiang, Yifeng Zhu, David R. Swanson 
   (University of Nebraska-Lincoln, USA)

Session 2B (Room B) : Java 

JavaSplit: A Runtime for Execution of Monolithic Java Programs on 
Heterogeneous Collections of Commodity Workstations
   Michael Factor (IBM Research Lab in Haifa, Israel), Assaf Schuster, 
   Konstantin Shagin (Israel Institute of Technology, Israel)

Performance Analysis of Java Message-Passing Libraries on Fast Ethernet, 
Myrinet and SCI Clusters
   Guillermo L. Taboada, Juan Touriño, Ramon Doallo 
   (University of A Coruna, Spain)

Compiler Optimized Remote Method Invocation
   Ronald Veldema and  Michael Philippsen 
   (University of Erlangen-Nuremberg, Germany)

Session 2C (Room C) : Communication I
  
Optimizing Mechanisms for Latency Tolerance in Remote Memory Access 
Communication on Clusters 
   Jarek Nieplocha , V. Tipparaju, M. Krishnan 
   (Pacific Northwest National Laboratory, USA), 
   G. Santhanaraman, D.K. Panda (Ohio State University, USA) 

Impact of Computational Resource Reservation to the Communication 
Performance in the Hypercluster Environment
   Kai Wing Tse and P.K Lun (The Hong Kong Polytechnic University, 
   Hong Kong)

Kernel Implementations of Locality-Aware Dispatching Techniques for 
Web Server Clusters
   Michele Di Santo, Nadia Ranaldo, Eugenio Zimeo 
   (University of Sannio, Italy) 

3:30-4:00 Coffee Break 
4:00-4:30 Invited Talk 1 (Room C) : TBA 
4:30-5:00 Invited Talk 2 (Room C) : TBA 
5:30-7:30 Poster Session (Details Attached at the End)

6:00-7:30 Reception

******************************
Wednesday, December 3 
*******************************

8:30-5:00 Conference Registration 
9:00-10:00 Keynote 2 (Room C) TBA 
10:00-10:30 Coffee Break 
10:30-12:00 Session 3A, 3B, 3C

Session 3A (Room A): Middleware 

OptimalGrid: Middleware for Automatic Deployment of Distributed FEM 
Problems on an Internet-Based Computing Grid
   Tobin Lehman and James Kaufman 
   (IBM Almaden Research Center, USA) 

Adaptive Grid Resource Brokering 
   Abdulla Othman, Peter Dew, Karim Djemame, Iain Gourlay 
   (University of Leeds, UK)

HPCM: A Pre-compiler Aided Middleware for the Mobility of Legacy Code
   Cong Du, Xian-He Sun, Kasidit Chanchio 
   (Illinois Institute of Technology, USA)

Session 3B (Room B) : Cluster/Job Management I

The Process Management Component of a Scalable Systems Software
Environment
   Ralph Butler (Middle Tennessee State University, USA), 
   Narayan Desai, Andrew Lusk, Ewing Lusk 
   (Argonne National Laboratory,USA)

Load Distribution for Heterogeneous and Non-Dedicated Clusters Based 
on Dynamic Monitoring and Differentiated Services
   Liria Sato (University of  Sao Paulo, Brazil), 
   Hermes Senger(Catholic University of Santos, Brazil)

GridRM: An Extensible Resource Monitoring System
   Mark Baker and Garry Smith 
   (University of Portsmouth, UK)

Session 3C (Room C) : I/O I

A High Performance Redundancy Scheme for Cluster File Systems
   Manoj Pillai and Mario Lauria 
   (Ohio State University, USA)

VegaFS: A Prototype for File-sharing Crossing Multiple 
Administrative Domains
   Wei Li, Jianmin Liang, Zhiwei Xu 
   (Chinese Academy of Sciences, China)

Design and Performance of the Dawning Cluster File System
   Jin Xiong, Sining Wu, Dan Men, Ninghui Sun, Guojie Li 
   (Chinese Academy of Sciences, China)


12:00-1:30 Lunch 
1:30-3:00 Session 4A, 4B, Vender Talk 1

Session 4A (Room A) Novel Systems 

Coordinated Checkpoint versus Message Log for Fault Tolerant MPI
   Aurélien Bouteiller, Lemarinier, Krawezik, Cappello 
   (Université de Paris Sud, France)

A Performance Comparison of Linux and a Lightweight Kernel
   Ron Brightwell, Rolf Riesen, Keith Underwood 
  (Sandia National Laboratories, USA), Trammell B. Hudson 
  (Operating Systems Research, Inc.), 
  Patrick Bridges, Arthur B. Maccabe 
  (University of New Mexico, USA)

Implications of a PIM Architectural Model for MPI
   Arun Rodrigues, Richard Murphy, Peter Kogge, Jay Brockman 
  (University of Notre Dame, USA), Ron Brightwell, Keith Underwood 
  (Sandia National Laboratories, USA)

Session 4B (Room B) Cluster/Job Management II 

Reusable Mobile Agents for Cluster Computing
   Ichiro Satoh (National Institute of Informatics, Japan)

High Service Reliability For Cluster Server Systems
   M. Mat Deris, M.Rabiei, A. Noraziah, H.M. Suzuri 
   (University College of Science and Technology, Malaysia)

Wide Area Cluster Monitoring with Ganglia
   Federico D. Sacerdoti, Mason J. Katz 
   (San Diego Supercomputing Center, USA), 
   Matthew L. Massie, David E. Culler (UC Berkeley, USA)

Vender Talk 1 (Room C)

3:00-3:30 Coffee Break 
3:30-5:00 Panel Discussion 
6:30-8:30 Banquet Dinner (Ballroom, Conference Hotel)

****************************
Thursday, December 4
****************************
 
8:30-5:00 Conference Registration 

Special Technical Session : Dec. 4  (9am - 4:30pm)

Grid Demo - Life Demonstrations of Grid Technologies and Applications
Session Chairs: Peter Kacsuk (MTA SZTAKI Research Institute, Hungary), 
                Rajkumar Buyya (University of Melbourne, Australia)


9:00-10:00 Keynote 3 (Room C)  
10:00-10:30 Coffee Break 
10:30-12:00 Vender Talk 2, 5B, 5C

Vender Talk 2 (Room A) 

Session 5B (Room B) : Novel Software  

Efficient Parallel Out-of-core Matrix Transposition 
   Sriram Krishnamoorthy, Gerald Baumgartner, Daniel Cociorva, 
   Chi-Chung Lam, P Sadayappan (Ohio State University, USA)

A Case Study of Parallel I/O for Biological Sequence Search on Linux
Clusters
   Yifeng Zhu, Hong Jiang, Xiao Qin, David Swanson 
   (University of Nebraska-Lincoln, USA)

CTFS: A New Light-weight, Cooperative Temporary File System for 
Cluster-based Web Server
   Jun Wang (University of Nebraska-Lincoln, USA)

Session 5C (Room C) I/O II

Efficient Structured Data Access in Parallel File Systems
  Avery Ching, Alok Choudhary, Wei-keng Liao 
  (Northwestern University, USA), Robert Ross, William Gropp 
  (Argonne National Laboratory, USA)

View I/O: Improving the Performance of Non-contiguous I/O
   Florin Isaila and Walter F. Tichy (University of Karlsruhe, Germany)

Supporting Efficient Noncontiguous Access in PVFS over InfiniBand
   Jiesheng Wu (Ohio State University), Pete Wyckoff (Ohio Supercomputer 
   Center, USA), D.K. Panda (Ohio State University, USA)

12:00-2:00 Lunch 
2:00-2:30 Invited Talk 3 (Room C) 
2:30-3:00 Invited Talk 4 (Room C)
3:00-3:30 Coffee Break 
3:30-5:00 : Session 6A, 6B, 6C

Session 6A (Room A) : Scheduling III 

A General Self-adaptive Task Scheduling System for Non-dedicated 
Heterogeneous Computing 
   Ming Wu and Xian-He Sun (Illinois Institute of Technology, USA)

Adding Memory Resource Consideration into Workload Distribution for 
Software DSM Systems
   Yen-Tso Liu, Ce-Kuen Shieh (National Chung Kung University, Taiwan), 
   Tyng-Yeu Liang (National Kaohsiung University of Applied Sciences,
   Taiwan)

An Energy-Based Implicit Co-scheduling Model for Beowulf Cluster
   Somsak Sriprayoonsakul and Putchong Uthayopas 
   (Kasetsart University, Thailand)

Session 6B (Room B) : High Availability  
 
Availability Prediction and Modeling of High Availability OSCAR Cluster
   Lixin Shen, Chokchai Leangsuksun, Tong Liu, Hertong Song 
   (Louisiana Tech University, USA), Stephen L. Scott 
   (Oak Ridge National Laboratory, USA)

A System Recovery Benchmark for Clusters
   Ira Pramanick, James Mauro, Ji Zhu (Sun Microsystems, Inc., USA)

Performance Evaluation of Routing Algorithms in RHiNET-2 Cluster
   Michihiro Koibuchi, Konosuke Watanabe, Kenichi Kono, Akiya Jouraku,
   Hideharu Amano (Keio University, Japan)

Session 6C (Room C) : Communications II
 
Application-Bypass Reduction for Large-Scale Clusters
   Adam Wagner, Darius Buntias, D.K. Panda (Ohio State University, USA), 
   Ron Brightwell (Sandia National Laboratories, USA)

Improving the Performance of MPI Derived Datatypes by Optimizing 
Memory-Access Cost
   Surendra Byna (Illinois Institute of Technology, USA), 
   William Gropp (Argonne National Laboratory, USA), 
   Xian-He Sun (Illinois Institute of Technology, USA), 
   Rajeev Thakur (Argonne National Laboratory, USA)

Shared Memory Mirroring for Reducing Communication Overhead on 
Commodity Networks
   Jarek Nieplocha, B. Palmer, E. Apra 
   (Pacific Northwest National Laboratory, USA)

*************************************
5:00 : End of the Conference
*************************************
-------------------------------------------------------------------
Poster Session/Short Papers 

"Plug-and-Play" Cluster Computing using Mac OS X
   Dean Dauger (Dauger Research, Inc.) and 
   Viktor K. Decyk (UC Los Angeles, USA)

Improving Performance of a Dynamic Load Balancing System by Using 
Number of Effective Tasks
   Min Choi, Jung-Lok Yu, Seung-Ryoul Maeng 
   (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea)

Dynamic Self-Adaptive Replica Location Method in Data Grids
   Dongsheng Li, Nong Xiao, Xicheng Lu, Kai Lu, Yijie Wang 
   (National University of Defense Technology, China)

Efficient I/O Caching in Data Grid and Cluster Management 
   Song Jiang (College of William and Mary, USA), 
   Xiaodong Zhang (National Science Foundation, USA)

Optimized Implementation of Extendible Hashing to Support Large 
File System Directory
   Rongfeng Tang, Dan Mend, Sining Wu 
  (Chinese Academy of Sciences, China) 

Parallel Design Pattern for Computational Biology and Scientific 
Computing Applications
   Weiguo Liu and Bertil Schmidt 
   (Nanyang Technological University, Singapore)

FJM: A High Performance Java Message Library
   Tsun-Yu Hsiao, Ming-Chun Cheng, Hsin-Ta Chiao, Shyan-Ming Yuan 
   (National Chiao Tung University, Taiwan)

Cluster Architecture with Lightweighted Redundant TCP Stacks
   Hai Jin and Zhiyuan Shao 
   (Huazhong University of Science and Technology, China)

>From Clusters to the Fabric: The Job Management Perspective
  Thomas R¨oblitz, Florian Schintke, Alexander Reinefeld 
  (Zuse Institute Berlin, Germany)

Towards an Efficient Cluster-based E-Commerce Server
   Victoria Ungureanu, Benjamin Melamed, Michael Katehakis 
   (Rutgers University, USA)

A Kernel Running in a DSM - Design Aspects of a Distributed 
Operating System
   Ralph Goeckelmann, Michael Schoettner, Stefan Frenz, 
   Peter Schulthess (University of Ulm, Germany)

Distributed Recursive Sets: Programmability and Effectiveness for 
Data Intensive Applications
   Roxana Diaconescu (UC Irvine, USA)

Run-Time Prediction of Parallel Applications on Shared Environment
   Byoung-Dai Lee (University of Minnesota, USA), 
  Jennifer M. Schopf (Argonne National Laboratory, USA)

An Instance-Oriented Security Mechanism in Grid-based Mobile Agent
System
   Tianchi Ma and  Shanping Li (Zhejiang University, China)

A Hierarchical and Distributed Approach for Mapping Large Applications 
to Heterogeneous Grids using Genetic Algorithms 
   Soumya Sanyal, Amit Jain, Sajal Das 
   (University of Texas at Arlington, USA), 
   Rupak Biswas (NASA Ames Research Center, USA)

BCFG: A Configuration Management Tool for Heterogeneous Clusters
   Narayan Desai, Andrew Lusk, Rick Bradshaw, Remy Evard 
  (Argonne National Laboratory, USA)

Communication Middleware Systems for Heterogenous Clusters: 
A Comparative Study
   Daniel Balkanski, Mario Trams, Wolfgang Rehm 
   (Technische Universita Chemnitz, Germany)

QoS-Aware Adaptive Resource Management in Distributed Multimedia 
System Using Server Clusters
   Mohammad Riaz Moghal, Mohammad Saleem Mian 
   (University of Engineering and Technology, Pakistan)  

On the InfiniBand Subnet Discovery Process
   Aurelio Bermúdez, Rafael Casado, Francisco J. Quiles 
   (Universidad de Castilla-La Mancha, Spain), 
   Timothy M. Pinkston (University of Southern California, USA), 
   José Duato (Universidad Politécnica de Valencia, Spain)

--------------------------------------------------------------

Chairs/Committees 

General Co-Chairs
Jack Dongarra (University of Tennessee)
Lionel Ni (Hong Kong University of Science and Technology)

General Vice Chair
Francis C.M. Lau (The University of Hong Kong)

Program Co-Chairs
Daniel S. Katz (Jet Propulsion Laboratory)
Cho-Li Wang (The University of Hong Kong)

Program Vice Chairs
Bill Gropp (Argonne National Laboratory) -- Middleware
Wolfgang Rehm (Technische Universität Chemnitz) -- Hardware
Zhiwei Xu (Chinese Academy of Sciences, China) -- Applications

Tutorials Chair
Ira Pramanick (Sun Microsystems)

Workshops Chair
Jiannong Cao (Hong Kong Polytechnic University)

Exhibits/Sponsors Chairs
Jim Ang (Sandia National Lab)
Nam Ng (The University of Hong Kong)

Publications Chair
Rajkumar Buyya (The University of Melbourne)

Publicity Chair
Arthur B. Maccabe (The University of New Mexico)

Poster Chair
Putchong Uthayopas (Kasetsart University)

Finance/Registration Chair
Alvin Chan (Hong Kong Polytechnic University)

Local Arrangements Chair
Anthony T.C. Tam (The University of Hong Kong)

Programme Committee

David Abramson (Monash U., Australia) 
Gabrielle Allen (Albert Einstein Institute, Germany) 
David A. Bader (U. of New Mexico, USA) 
Mark Baker (U. of Portsmouth, UK) 
Ron Brightwell (Sandia National Laboratory USA) 
Rajkumar Buyya (U. of Melbourne, Australia)
Giovanni Chiola (Universita' di Genova Genova, Italy) 
Sang-Hwa Chung (Pusan National U., Korea) 
Toni Cortes (Universitat Politecnica de Catalunya, Spain) 
Al Geist (Oak Ridge National Laboratory, USA) 
Patrick Geoffray (Myricom Inc., USA) 
Yutaka Ishikawa (U. of Tokyo, Japan) 
Chung-Ta King (National Tsing Hua U., Taiwan) 
Tomohiro Kudoh (AIST, Japan)
Ewing Lusk (Argonne National Laboratory, USA) 
Jens Mache (Lewis and Clark College, USA) 
Phillip Merkey (Michigan Tech U., USA) 
Matt Mutka (Michigan State U., USA) 
Charles D. Norton (JPL, California Institute of Technology, USA) 
D.K. Panda (Ohio State U., USA) 
Philip Papadopoulos (UC San Diego, USA) 
Myong-Soon Park (Korea U., Korea) 
Neil Pundit (Sandia National Laboratory, USA) 
Thomas Rauber (U. Bayreuth, Germany) 
Alexander Reinefeld (ZIB, Germany) 
Rob Ross (Argonne National Laboratory, USA) 
Gudula Ruenger (Chemnitz U. of Technology, Germany) 
Jennifer Schopf (Argonne National Laboratory, USA) 
Peter Sloot (U. of Amsterdam, Netherlands) 
Thomas Stricker (Institut fur Computersysteme, Switzerland) 
Ninghui Sun (Chinese Academy of Sciences, China) 
Xian-He Sun (Illinois Institute of Technology, USA) 
Rajeev Thakur (Argonne National Laboratory, USA) 
Putchong Uthayopas (Kasetsart U., Thailand) 
David Walker (U. of Wales Cardiff, UK) 
Xiaodong Zhang (NSF, USA)
_______________________________________________
Beowulf mailing list, Beowulf at beowulf.org
To change your subscription (digest mode or unsubscribe) visit http://www.beowulf.org/mailman/listinfo/beowulf



More information about the Beowulf mailing list